Hogy köthetek ingatlan adásvételi szerződést ha külföldön vagyok?

Régóta nehézséget okoz a gyakorlatban, ha egy külföldön tartózkodó magyar állampolgár szeretne ingatlan adásvételi szerződést kötni, vagy arra meghatalmazást adni valakinek, de ezért nem kíván Magyarországra utazni. De a távolsági probléma akár belföldön tartózkodó fél esetén is fennállhat.

Azonban ma már nem leküzdhetetlen probléma, ha az ügyfelet és az ügyvédet nagy távolság választja el egymástól.

Az ügyvédnek először azonosítania kell az ügyfelet. A távazonosítás módszerével erre még akkor is lehetőség van, ha az ügyvéd és az ügyfél még sosem találkozott.

A távazonosításra előzetesen auditált elektronikus hírközlő eszköz útján kerülhet sor. Ezt az auditálást a Magyar Ügyvédi Kamara végzi, és döntése értelmében jelenleg ezek a Skype, a Skype for Business, a Microsoft Teams, a bluejeans.com, a Google Meet, a LogMeIn, a Webex Meetings, az ACPM SecureOffice, továbbá a Zoom Meetings alkalmazások egyes verziói.

A fenti alkalmazásokon keresztül történő távazonosítást az ügyvédnek rögzítenie kell, a felvételt pedig el kell tárolnia.

A távazonosítás kezdetén az azonosított személynek nyilatkoznia kell arról, hogy a távazonosításhoz hozzájárul. Az azonosítottnak az azonosítás során rögzítésre kerülő adatait szóban közölnie kell az ügyvéddel. Ezt követően az okmányainak minden, rögzítendő adatot tartalmazó oldalát a kamerának fel kell mutatnia úgy, hogy az okmányok jól láthatóak, adattartalmuk jól olvasható legyen. Az okmányok kamera előtti mozgatása is szükséges azért, hogy a biztonsági elemek jól kivehetővé váljanak. Az ügyvéd az eljárás során arról is meggyőződik, hogy a felmutatott okmányon szereplő fénykép és az ügyfél arcképe megegyezik.

Ha a felet az ügyvéd (akár személyesen, akár távazonosítás útján) azonosította, úgynevezett távelőttemezés keretében ellenjegyezheti az okiratot akkor is, ha a fél nincs jelen, de a fentiek szerinti elektronikus hírközlési eszköz rendelkezésre áll.

Ennek módja, hogy az okiratot az ügyvéd elektronikus úton juttatja el a félnek, aki azt a megfelelő példányszámban kinyomtatja, majd a szükséges helyeken aláírásával látja el, és az aláírt okiratokat postai úton az ügyvédnek elküldi. Ezt követően az ügyvéd és a távollévő fél a fenti alkalmazások valamelyikét futtató videotelefon útján egyezteti az okirat tartalmát, a fél az okiraton lévő aláírást magáénak ismeri el, továbbá kinyilatkozza, hogy az okiratban foglaltak megfelelnek az akaratának. Az ügyvéd a videotelefonálásról felvételt készít, melyet megőriz az okirat megőrzésének idejéig.

Az ügyvédi törvény alapján a fentiek szerint ellenjegyzett magánokirat ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgáló okiratnak tekintendő, tehát a bejegyzéshez diplomáciai hitelesítés vagy felülhitelesítés, illetve Apostille tanúsítvány nem szükséges.


Previous
Previous

Panorámavesztés a szomszéd építkezése miatt

Next
Next

A felmondás és az azonnali hatályú felmondás