Az akciós termékek “eredeti” árának megjelölése

A kereskedelmi üzletekben, webáruházban gyakran találkozhat a fogyasztó árengedményekkel. Ilyenkor az eredeti árhoz képest százalékos vagy konkrét összegben meghatározott kedvezményt kommunikál a kereskedő a fogyasztó felé.

Tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatnak minősül a kereskedő részéről az, ha olyan „eredeti”, vagy „korábbi” árat tüntet fel, amelyet valójában sohasem vagy csak nagyon rövid ideig alkalmazott. Gyakran az ilyen tisztességtelen gyakorlatok során az „eredeti”, vagy „korábbi” ár egy, a kereskedő által kitalált ár, de olyan eset is előfordul, amikor valamilyen tényleges, de nem releváns tényezőhöz köti a kereskedő az „eredeti”, vagy „korábbi” ár meghatározását. Ilyen lehet például a „szállító által javasolt ár” is, ha azt a kereskedő korábban sohasem vagy nagyon rövid ideig alkalmazta. Az ebből történt kedvezményszámítás a fogyasztókban azt az érzetet kelti, mintha ténylegesen megvalósulna az ígért megtakarítás.

A fentiek sok esetben a fogyasztóvédelmi hatóságok és a Gazdasági Versenyhivatal figyelmét is felkeltik, és jelenleg is komoly bírságra számíthat az a kereskedő, aki ezt a kereskedelmi gyakorlatot alkalmazza.

Tekintettel a fenti esetkör gyakori előfordulására, 2022 május 28-án olyan új szabályozás lép hatályba, amely alapján a korábbi árat a 30 nappal megelőzően alkalmazott legalacsonyabb árhoz viszonyítva kell majd meghatározni.

A termékek eladási ára és egységára, továbbá a szolgáltatások díja feltüntetésének részletes szabályairól szóló 4/2009. (I. 30.) NFGM-SZMM együttes rendelet pontos szövege a következő lesz:

„2/A. § *  (1) Az árcsökkentés bejelentése esetében meg kell jelölni a korábbi, a vállalkozás által az árcsökkentést megelőzően, meghatározott ideig alkalmazott árat.

(2) A korábbi ár a vállalkozás által egy olyan időszakban alkalmazott legalacsonyabb árat jelenti, amely nem lehet rövidebb, mint az árcsökkentés alkalmazását megelőző harminc nap.

(3) Ha az árcsökkentés mértéke fokozatosan növekszik, akkor a korábbi ár az árcsökkentés első alkalmazása előtti, az árcsökkentés nélküli ár.

(4) Az (1)-(3) bekezdés nem vonatkozik a romlandó vagy minőségüket rövid ideig megőrző termékekre.

(5) Ha a termék harminc napnál rövidebb ideje van forgalomban a (2) bekezdésben meghatározott időtartamhoz képest, a korábbi ár a vállalkozás által egy olyan időszakban alkalmazott legalacsonyabb árat jelenti, amely nem lehet rövidebb, mint az árcsökkentés alkalmazását megelőző tizenöt nap.”


Previous
Previous

Jogkövetkezmények a munkavállaló vétkes kötelezettségszegésért

Next
Next

A nyitvatartási idő rövid idejű változását nem mindig kell bejelenteni a jegyzőhöz