A kiadott szabadság időpontjának módosítása
I. A jogszabályi háttér
A Munka törvénykönyve szerint:
123. § (5) A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén
a) a szabadság kiadásának közölt időpontját módosíthatja,
b) a munkavállaló már megkezdett szabadságát megszakíthatja, …
… (7) A munkavállalónak a kiadás időpontjának módosításával vagy a megszakítással összefüggésben felmerült kárát és költségeit a munkáltató köteles megtéríteni. Az (5) bekezdés b) pontban foglalt esetben a szabadság alatti tartózkodási helyről a munkahelyre és a visszautazással, valamint a munkával töltött idő a szabadságba nem számít be.
II. A munkáltatónál felmerülő ok
A fenti törvény szűk körben engedi meg, hogy a munkáltató a már kiadott szabadság időpontját módosítsa vagy éppen a már megkezdett szabadságról rendelje vissza a munkavállalót:
a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdeke (például rendkívüli helyzet miatt a munkáltató a munkavállaló munkavégzése nélkül jelentős kárt szenvedne) vagy
a munkáltató működését közvetlenül és súlyosan érintő ok (például a munkáltató a munkavállaló munkavégzése nélkül nem tudná működtetni az üzemét).
Mivel számtalan formában jelentkezhetnek a fenti általános leírásban részletezett okok, így a törvény nem ad még példálózó felsorolást sem. Az ok fennállását a konkrét körülmények alapján kell megítélni.
III. A kompenzáció
A fenti intézkedés esetén a munkáltató köteles megtéríteni a munkavállaló felmerült kárát és költségeit .